زمان ثبت : پنج‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1388 در ساعت 06:19 ب.ظ
نویسنده : حمید
عنوان : در ایران هر ساعت سه نفر در تصادف می‌میرند

سوانح رانندگی مهم ترین عامل مرگ و میر ایرانی ها است. هر ساعت سه نفر در ایران در حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش ایلنا جعفر تشکری هاشمی معاون شهردار تهران در مراسمی که روز سه‌شنبه در محل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت، به طور متوسط هر ساعت سه نفر بر اثر سوانح رانندگی در ایران کشته و حدود پنجاه نفر هم زخمی می‌شوند. تشکری هاشمی در سخنان خود در مراسم نکوداشت استادان علوم ارتباطات و دست اندرکاران «جشنواره ترافیک و رسانه» از بی توجهی به فرهنگ صحیح رانندگی به عنوان یکی از دلایل بالا بودن میزان تلفات حوادث رانندگی در ایران نام برده و اظهار داشت:« فرهنگ ترافیک در کشور ما حتی از بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه هم پایین تر است و متاسفانه بی‌مبالاتی‌های بسیاری را در رفتارهای ترافیکی شهروندان شاهد هستیم.»

وی از تلف شدن میلیاردها ساعت از وقت مردم، به هم ریختن اعصاب و روان شهروندان و استنشاق انبوهی از گازهای سمی به عنوان پیامدها و آثار مخرب نابسامانی ترافیک در شهرهای ایران نام برد و خواستار تلاش جدی برای ارتقای هم زمان استانداردهای حمل و نقل شهری و استانداردهای رفتار شهروندان شد. همچنین دکتر محمد رضا هدایتی مدیر پژوهشی  جهاد دانشگاهی مشهد هم روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در این شهر اعلام کرد، حوادث رانندگی مهم‌ترین عامل مرگ و میر در میان شهروندان ایرانی به شمار می‌آید.

به گفته دکتر هدایتی بیشترین قربانیان سوانح رانندگی در ایران افراد جوان و میان‌سال هستند که اصلی‌ترین نیروی کار در جامعه به شمار می‌آیند. به اعتقاد وی علت بروز بیشتر سوانح رانندگی عدم رعایت قوانین رانندگی، نبستن کمربند ایمنی، عدم استفاده از کلاه ایمنی و نیز سرعت و سبقت غیرمجاز است. همچنین استاندارد نبودن جاده‌ها و نیز وسایل نقلیه از دیگر علت‌های بالا بودن میزان تصادفات در ایران محسوب می‌شود. پیشتر رییس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه کشور در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا از عوامل انسانی به عنوان مهم‌ترین دلایل بروز سوانح رانندگی نام برده و گفته بود، در هفتاد و پنج درصد موارد خطای انسانی عامل بروز تصادف است.

به گفته سرهنگ حسین علیشاهی ‌سایرعوامل مانند نوع اتومبیل، ‌مهندسی راه‏ و عوامل دیگر فقط در حدود بیست و پنج درصد در بروز تصادفات دخیل هستند. همچنین چندی پیش ‌سرتیپ کمال هادیان معاون فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی، میزان حوادث جاده ای در ایران را هفت برابر کشورهای توسعه یافته اعلام کرده بود. ‌به گفته وی در حالی که در کشورهای توسعه یافته سالانه در مقابل هر هزار نفر، سه نفر در اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند، در ایران در مقابل هر هزار نفر، سی و دو نفر در سوانح رانندگی کشته می‌شوند. بر اساس آخرین آمار موجود سال گذشته بیش از بیست و سه هزار نفر در ایران در حوادث رانندگی کشته شدند.