زمان ثبت : سه‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1389 در ساعت 07:30 ب.ظ
نویسنده : حمید
عنوان : یک خودرو فرسوده معادل 60 خودرو آلودگی ایجاد می کند

به گزارش خبر خودرو ، مسأله وارونگی هوا حتی زمانیکه در تهران تنها یک میلیون خودرو تردد می کردند و جمعیتی کمتر از 3 میلیون نفر در آن ساکن بودند نیز وجود داشت اما آنچه این روزها بیش از هر چیز مورد توجه در خصوص آلاینده ها قرار گرفت ، سهم آلایندگی خودروهای فرسوده بوده که باید به آن بیش از گذشته توجه شود ، کارشناس و مشاور کیمته محیط زیست شورای شهر در این باره اظهار داشت : خودروهای فرسوده به دلیل برخورداری از تکنولوژی قدیمی از آلایندگی نسبتاً بالایی برخوردارند .

دکتر یوسف حجت در ادامه گفتگو با خبر خودرو افزود : خوشبختانه در حال حاضر با اجبار در رعایت استاندارد 2 در تولید خودرو در کشور این میزان آلایندگی تا 7/2 گرم در هر کیلومتر کاهش یافته است در حالیکه خودروهای تولید شده در سال 81 و قبل از آن از 20 تا 40 گرم آلودگی در هر کیلومتر برخوردار بودند که با فرض 27 گرم در هر کیلومتر خودروهای تولید 81 و قبل از آن 10 برابر خودروهای فعلی ایجاد آلودگی می کردند .

به گفته وی هر چه خودروهای در حال تردد از 8 به قبل بیشتر در سطح شهر تردد کنند میزان آلایندگی هوا توسط آنها بیشتر بوده و گاهاً دیده شده خودروهای فرسوده بیش از صد برابر خودروهای جدید ایجاد آلودگی می کنند .

حجت تصریح کرد : با توجه به مطالب عنوان شده می توان نتیجه گرفت از رده خارج کردن یک خودرو فرسوده معادل ایجاد آلودگی توسط 60 خودرو با موتور یورو 2 نتیجه بخش خواهد بود .

وی با ابراز تأسف از روند خروج خودروهای فرسوده گفت : طبق قانون برنامه چهارم می بایست تا پایان برنامه، 2 میلیون خودرو فرسوده از ناوگان حمل و نقل خارج شوند که تاکنون تنها 875 هزار دستگاه از این تعداد از رده خارج شده اند .

وی با بیان اینکه خروج 200 هزار خودرو فرسوده معادل تمامی خودروهای تازه تولید می تواند در کاهش آلودگی هوا نقش داشته باشد گفت : 875 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شده بدون شک تأثیر بسزائی در کاهش آلودگی هوا داشته است . چنانچه این تعداد خودرو فرسوده ، از رده خارج نشده بود قطعاً در حال حاضر تهران محل زندگی کردن نبود .

حجت با اشاره به مکانیزم گذشته خروج خودروهای فرسوده که وارد کنندگان در صورت واردات خودرو به ازای هر خودرو وارداتی بایستی یک خودرو فرسوده از رده خارج می کردند ، گفت : متأسفانه روش مطلوب فوق جای خویش را به روش پرداخت قیمت یک خودرو فرسوده داد که از کارآئی لازم برخوردادر نیست . لذا اگر واردکنندگان خودرو با مکانیزم قبلی اقدام به واردات خودرو نمایند قطعاً در فرایند اجرایی کارآمدتر خواهد بود .