زمان ثبت : سه‌شنبه 6 فروردین‌ماه سال 1392 در ساعت 08:23 ب.ظ
نویسنده : حمید
عنوان : موتورسیکلت؛ متهم ردیف اول تصادفات فوتی در تهران

امسال تصادفات منجر به فوت با موتورسیکلت 28درصد افزایش داشته است 

* * *

افراد با گروه سنی 18 تا 24 سال با 32.3 درصد بیشترین تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات موتورسیکلت‌ها را دربرمی‌گیرند و پس از آن افراد بالای 50 سال و 30 تا 39 سال با 16 درصد موارد، در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرندمهدیه تقوی‌راد - افزایش 28.6 درصدی تصادفات فوتی در بین موتور سیکلت سواران زنگ خطر را در خیابان‌های تهران به صدا درآورده است.تردد 3.5 میلیون موتورسیکلت در شهر تهران رفت و آمد در خیابان‌های شهر را برای رانندگان و عابران پیاده مشکل کرده است. ‌موتورسیکلت‌سوارانی که به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیستند و گویی تمام معابر به نام آنها سند خورده و حق دارند هر طور که دلشان می‌خواهد در خیابان‌ها و معابر جولان بدهند و روز به روز بر تعداد کشته‌های حوادث رانندگی بیفزایند. آمار پلیس راهور تهران حکایت از وقوع 217 فقره تصادف فوتی در سال‌جاری در تهران دارد که 81 فقره آن مربوط به موتورسواران است. سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور به تهران امروز می‌گوید: این تعداد تصادف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 18 فقره افزایش یعنی معادل 28.6‌درصد افزایش داشته است. 


به گفته وی، در تصادفات جرحی نیز از مجموع 17 هزار و 950 فقره تصادف 9 هزار و 862 فقره یعنی معادل 54.9 درصد مربوط به موتورسواران بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 247 فقره معادل 2.04 درصد کاهش داشته است. سرهنگ جهانی ادامه می‌دهد: با توجه به این نکته که شاهد افزایش تصادف در میان موتورسیکلت‌ها هستیم اما در مجموع تصادفات شهر تهران به نسبت سال‌های گذشته کاهش داشته است و تهران رتبه اول را در کاهش تصادفات به دست آورده است. به گفته وی، در سال گذشته 1460 نفر در اثر تصادف فوت کرده‌اند که این تعداد در سال‌جاری به 700 نفر کاهش پیدا کرده که شاهد کاهش قابل توجهی در این زمینه بوده‌ایم. 


چندی پیش نیز سعدالله مرادی، معاون مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به آماری درخصوص کشته‌های ناشی از تصادف با موتور سیکلت گفته بود: ‌‌افراد با گروه سنی 18 تا 24 سال با 32.3 درصد بیشترین تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات موتورسیکلت‌ها را دربرمی‌گیرند و پس از آن افراد بالای 50 سال و 30 تا 39 سال با 16 درصد موارد، در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. به گفته وی،‌ طی سال89، 5977 موتورسوار در تصادفات رانندگی کشته شدند که 94.9 درصد از این کشته‌ها مرد و 5.1 درصد آنها زن بودند و استان‌های خراسان رضوی با 621 و تهران با 525 فوتی بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با 33 و ایلام با 35 مورد کمترین تعداد کشته در تصادفات موتورسیکلت‌ها را داشته‌اند. 


سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با بیان این نکته که در کشور ما موتورسیکلت‌ها از ابتدای تولید، حتی از ابتدایی‌ترین اصول امنیتی، ایمنی و زیست‌محیطی برخوردار نیستند،‌می گوید: بیشترین آمار کشته شدگان حوادث رانندگی در تهران مربوط به ‌موتورسیکلت‌سواران و عابران پیاده است. 
موتور، نان‌آور خانواده‌ها 

ارزان بودن موتورسیکلت به نسبت سایر وسایل نقلیه موتوری باعث شده تا بازار خرید و فروش این وسیله نقلیه از رونق خوبی برخوردار باشد. محدود شدن مناطق مرکزی شهر تهران به محدوده طرح ترافیک نیز باعث شده تا کار و بار صاحبان موتورسیکلت در این بخش از شهر سکه شود. مسافرکشی و جابه‌جایی بار از مهم‌ترین کارهایی است که صاحبان موتورسیکلت به وسیله آن امرار معاش می‌کنند، اما سوار شدن بر مرکب‌هایی که مرگ را سایه به سایه خود می‌بینند خالی از خطر نیست. موتورهایی که اکثرا فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند و بدون توجه به هیچ قاعده و قانونی سعی در رسیدن هر چه سریع‌تر به مقصد دارند. به گفته سرهنگ جهانی، در 41 درصد تصادفاتی که در تهران اتفاق می‌افتد یک طرف تصادفات را ‌موتورسیکلت‌سواران تشکیل می‌دهند که بیشترین افراد سانحه دیده را نیز جوانان 18 تا 25 ساله تشکیل می‌دهند. وی با یادآوری لزوم تهیه و تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث برای صاحبان موتورسیکلت می‌گوید: تعداد زیادی از موتورسواران فاقد بیمه‌‌نامه شخص ثالث هستند یا اعتبار بیمه نامه آنها منقضی شده است که همین موضوع باعث شده تا تعدادی از موتورسوارانی که دچار تصادف منجر به فوت می‌شوند به دلیل نداشتن بیمه نامه شخص ثالث در اختیار محاکم قضایی قرار گرفته و در نهایت در صورتی که توانایی پرداخت دیه را نداشته باشند، مجبور به تحمل مجازات حبس می‌شوند. بی انضباطی موتورسواران موضوعی نیست که از دید پلیس راهور هم مخفی مانده باشد، سرهنگ جهانی می‌گوید: بی‌انضباطی موتورسواران و رعایت نکردن قانون باعث شده تا آمار تصادفات در تهران بالا برود. بر اساس آمار پلیس راهور تهران بزرگ، بیشترین علت تصادفات موتورسیکلت‌ها بی‌توجهی به جلو، رعایت نکردن حق تقدم، حرکت در خلاف جهت و ورود ممنوع، توانایی نداشتن در کنترل وسیله نقلیه، تغییر مسیر ناگهانی و تجاوز به چپ ناشی از سبقت است.به همین علت 5 سرکلانتری تهران موظفند هر هفته 300 موتورسوار متخلف را تحت آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی قرار دهند ولی نکته ماجرا این است که راکبان موتورسیکلت توجه دقیقی به مقررات ندارند و به همین علت شاهد افزایش تصادفات در تهران هستیم. به گفته جهانی، قانون جدید راهنمایی و رانندگی نیز بازدارندگی‌های لازم را در برخورد با ‌موتورسیکلت‌سواران متخلف ندارد، این در حالی است که باید قوانین و مجازات‌های سنگینی چون محرومیت از رانندگی یا محرومیت‌های اجتماعی برای آنها در نظر گرفته شود تا متخلفان متوجه شوند که قانون بالای سر آنهاست و به متخلفان اجازه ندهد نظم و امنیت جامعه را بر هم بزند. سردار حسین رحیمی نیز با بیان این نکته که یکی از معضلات موتورسیکلت‌ها پلاک آنهاست،‌می گوید:پلاک موتورها در پشت آنها قرار دارد و برخی با زنجیر و قفل و... روی پلاک را می‌پوشانند، به همین دلیل ما پیشنهاد دادیم که پلاکی هم جلوی موتورسیکلت‌ها نصب شود.وی با بیان اینکه در تهران شاهد افزایش روز افزون استفاده از موتورسیکلت هستیم، تاکید می‌کند: با توجه به محدودیت‌های ترافیکی، گره‌های ترافیکی و با توجه به اینکه موتورسیکلت‌ها سوخت کمتری مصرف می‌کند و هزینه‌هایش کمتر است، هر روز شاهد افزایش تعداد این وسایل نقلیه در شهر هستیم.رحیمی درخصوص اعمال نشدن ورود به محدوده طرح ترافیک برای موتورسیکلت‌ها نیز می‌گوید: بستر‌های لازم برای این کار فراهم نیست، بهترین شناسه وسایل نقلیه پلاکشان است که متاسفانه بسیاری از موتورسیکلت‌ها روی پلاک را با زنجیر و قفل می‌پوشانند که در صورت نصب پلاک جلوی موتورسیکلت‌ها این مشکل حل می‌شود. 


وی درباره سایر تخلفات رایج ‌موتورسیکلت‌سواران مانند ورود به خطوط ویژه می‌گوید: 500 نیرو راهور پلیس در خطوط ویژه اتوبوسرانی مستقر شده‌اند تا از ورود غیر مجاز موتورسیکلت‌ها و بعضا خودروهای شخصی جلوگیری کنند اما باز گاهی شاهد تخلف برخی موتورسواران هستیم. 


رحیمی خاطرنشان کرد: وضعیت موتورسیکلت‌ها در رعایت قوانین و استفاده از کلاه ایمنی بهتر شده اما تا حد ایده آل هنوز فاصله هست. 
موتورهایی که ترخیص نمی‌شوند 

با وجود اینکه طرح جمع‌آوری موتورهای متخلف در تهران اجرا می‌شوداما این طرح نیز نتوانسته مشکل تخلفات موتورسواران را حل کند. موتورهای منتقل شده به پارکینگ ممکن است هیچ گاه رنگ صاحبشان را نبینند، چون ترخیص این موتورها هزینه زیادی برای مالکان آنها دارد؛ پرداخت عوارض، بیمه ثالث، پرداخت جریمه‌های عقب افتاده و هزینه پارکینگ و‌... باعث می‌شود تا صاحبان موتورها عطای موتور را به لقایش ببخشند و با پرداخت پیش قسط 50 هزار تومانی یک موتور جدید خریداری کرده ودر خیابان‌ها مسافرکشی و باربری کنند. منبع: تهران‌امروز