زمان ثبت : شنبه 1 فروردین‌ماه سال 1394 در ساعت 09:49 ب.ظ
نویسنده : حمید
عنوان : ضرورت مدیریت واحد در امدادرسانی جاده‌ای

گذشته‌ها می‌گفتند «آشپز که دو تا شد، غذا یا شور می‌شود یا بی‌نمک» حالا در بحث امداد جاده‌ای و حوادث غیرمترقبه در ایام نوروز هم به نظر می‌رسد که تعداد آشپزها آن‌قدر زیاد شده و به حدی مسئولیت‌های امدادی بین نهادهای مختلف تقسیم شده که دیگر هیچ نهادی به نهاد دیگر پاسخگو نیست.

 

دکتر امین صابری‌نیا، رئیس اورژانس کشور هم در گفت وگو با جام جم ضمن انتقاد از چند تکه شدن توان امدادی کشور عنوان می کند: در بسیاری از کشورهای جهان مثل آمریکا، آلمان، هند و حتی قطر و ترکیه، خارج کردن مصدوم از صحنه تصادف، انتقال علمی او توسط آمبولانس و ارائه خدمات اورژانسی به بیمار در بیمارستان به عهده یک نهاد واحد است و یک مدیریت یکپارچه بر همه آنها اعمال می شود، اما در کشور ما چنین رویه ای وجود ندارد.


به گفته این مقام مسئول، در کشور ما مسئولیت خارج کردن مصدوم در صورت بروز تصادفات جاده ای به عهده هلال احمر است و بعد از آن مسئولیت انتقال بیمار و ارائه خدمات اورژانسی به او بر عهده اورژانس و بیمارستان هاست؛ یعنی امدادرسانی به مصدومان تصادفات در کشور ما بین هلال احمر و اورژانس تقسیم شده است، در حالی که آنها دو نهاد کاملا مجزا هستند که به همدیگر هم پاسخگو نیستند.


نبود مدیریت واحد و یکپارچه در بحث امدادرسانی جاده ای، مشکلی است که به گفته صابری نیا مردم را هم دچار مشکل خواهد کرد.


در صورت بروز مشکلاتی در امدادرسانی، داستان پیچیده تر از این حرف ها هم می شود.


صابری نیا تاکید دارد که چون یک نهاد پاسخگو برای امدادرسانی وجود ندارد، در صورت بروز عیب و نقصی در ارائه خدمات امدادی، هر کدام از نهادها، مسئولیت اشتباه را به گردن دیگری می اندازد و نهاد مشخص و قطعی برای پاسخگویی وجود ندارد.


مشکل بعدی که این مقام مسئول مطرح می کند این است که نیروهای اورژانس برای امدادرسانی جاده ای تحصیلات آکادمیک دارند، ولی خیلی از نیروهای داوطلب دیگر گروه های امدادی از چنین تخصصی برخوردار نیستند. این اختلاف توان تخصصی باعث می شود که اشتباه امدادی یک گروه غیرتخصصی به گردن اورژانس و وزارت بهداشت بیفتد و مثلا گاهی پیش می آید که یک بیمارستان مجبور می شود پاسخگوی اشتباه نهاد دیگری غیر از اورژانس باشد.


رئیس اورژانس کشور بصراحت می گوید که این نهاد دولتی حاضر است در صورت افزایش اعتبارات اورژانس یا تجمیع اعتبارات نهادهای امدادرسان، مسئولیت خروج بیمار از صحنه تصادف را هم بر عهده بگیرد، کما این که صابری نیا خاطرنشان می کند که بر اساس آمارهای پلیس، همین الان هم 75 درصد بیماران حوادث ترافیکی را اورژانس انتقال می دهد.


هلال احمر: نگویید تداخل، بگویید هم‌افزایی


در بسیاری از حوادث غیرمترقبه مثل زلزله، نهادهای مختلف امدادی با همدیگر تداخل وظیفه دارند و حتی این وسط نیروهای مردمی هم به کمک می آیند و تداخل وظایف را چند برابر می کنند.


حسین درخشان، سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت وگو با جام جم معتقد است که همکاری های اورژانس و هلال احمر، موازی کاری نیست و نیروهای این دو نهاد در ایام نوروز با یکدیگر هم افزایی دارند.


او می گوید در ایام نوروز، تفاهم نامه ای بین اورژانس و هلال احمر امضا شده که بر اساس این تفاهم نامه، هم افزایی نیروها بیشتر خواهد شد و حتی قرار شده که پایگاه های مشترکی بین اورژانس و هلال احمر ایجاد شود.


درخشان تاکید دارد که جمعیت هلال احمر تازه وارد کار نشده و چند دهه است که در جاده ها، امداد نوروزی انجام می دهد.


براساس این تفاهم نامه، وظیفه نجات و رهاسازی مصدومان جاده ای برعهده هلال احمر است و وظیفه انتقال و درمان بیمار به عهده اورژانس است، اما مساله اینجاست که این دو وظیفه در جهت همدیگر هستند و نمی توان این دو وظیفه را کاملا مجزا از همدیگر دید.


به عبارت دیگر، این دو وظیفه باید با کمک یک مدیریت واحد هماهنگ انجام شود، نه این که هرکدام از نهادها به صورت جزیره ای و منفک از همدیگر عمل کنند.


فرض کنید اگر رهاسازی مصدوم از سوی نیروهای هلال احمر با دقت و اصول حرفه ای انجام نشود و مثلا با یک حرکت اضافه، سیستم نخاع مصدوم آسیب ببیند، آن وقت نمی توان از اورژانس توقع داشت که بیمار تصادفی را از این شرایط ناگوار خارج کند یا نمی شود که مسئولیت این اهمال وظیفه را به گردن اورژانس انداخت.


اینجاست که نیاز به مدیریت واحد برای تجمیع نیروها و ارائه خدمات امدادی استاندارد به بیمار، خودش را بیش از پیش نشان می دهد.


جاده‌ها؛ بیشترین مکان تداخل وظایف


راهداری، آتش نشانی، شهرداری ها، پلیس، وزارت بهداشت و هلال احمر، بخشی از نیروهای امدادی هستند که هرکدام وظیفه ای جداگانه برای کمک به مصدومان تصادفات برعهده دارند، اما به دلیل این که مدیریت یکپارچه ای بر آنها اعمال نمی شود، گاهی تداخل وظیفه بین فعالیت این نهادهای امدادی اجتناب ناپذیر می شود.


حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران در گفت وگو با جام جم بر این باور است که تداخل وظایف نیروهای امدادی در جاده های برون شهری بیشتر اتفاق می افتد و در موارد دیگر مثل نجات مصدوم از کوهستان یا نجات شهروندان از سیلاب، کمتر شاهد موازی کاری هستیم.


عباسی می گوید، این که گاهی دیده می شود در یک جاده، کانکس های اورژانس و هلال احمر در کنار همدیگر هستند، ولی مثلا در جاده ای دیگر احتمال دارد هیچ کدام از این دو نهاد امدادی حضور نداشته باشند، مشکل دیگری است که برخی نمایندگان مجلس هم پیشتر به آن اشاره کرده بودند.


البته در پایان باید حتما به این نکته هم اشاره کرد که نیت همه نیروهای امدادی برای نجات فرد مصدوم، نیتی خیر است و همه نیروهای امدادی دولتی و مردمی می خواهند به سبک خودشان مشکل را حل کنند، ولی معضل اینجاست که این کار خیر به درستی مدیریت و هدایت نمی شود و از توان نیروها به خوبی استفاده نمی کنند.


20 کشته در حوادث ترافیکی اولین روز طرح نوروزی پلیس


سفرهای نوروزی از دوشنبه، بیست و پنجم اسفند آغاز شده و تا پانزدهم فروردین ماه ادامه پیدا می کند، سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا درباره آمار تلفات نوروزی در این روز گفت: متاسفانه در حوادث و تصادفات رانندگی که دوشنبه به وقوع پیوست، 20 نفر از هموطنان جان باختند و 485 نفر مجروح شدند.


نادر رحمانی در گفت وگو با فارس افزود: متاسفانه توجه نکردن به جلو به دلیل خستگی و خواب آلودگی و تخطی از سرعت مطمئنه در جاده های کشور به وقوع تصادفات زیادی در محورهای مواصلاتی کشور منجر شد.


سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا تصریح کرد: آمار اعلام شده مربوط به آمار سر صحنه است و ممکن است تعداد کشته شدگان بیشتر از این باشد.


وی به مسافران نوروزی توصیه کرد که همواره با سرعت مطمئنه در جاده ها رانندگی کنند و از سبقت غیرمجاز و رانندگی با حالت خستگی و خواب آلودگی بپرهیزند.


رحمانی خاطرنشان کرد: رانندگی با سرعت مطمئنه می تواند به راننده این امکان ر ا بدهد که بتواند به آسانی توقف کرده و از برخورد احتمالی جلوگیری کند.


امین جلالوند - گروه جامعه